piątek, 13 marca 2020

Nie strach się bać...

Zastanawialiście się kiedyś czym jest lęk? Co ważniejsze jak lęk przeżywany jest przez dzieci? Jakie emocje mu towarzyszą?
Książka ,, Nie strach się bać'' odpowie Wam na te pytania.
Autorem książki jest Lawrence J. Cohen - doktor psychologii, specjalizujący się w terapii dzieci i rodzin. Szczegółowo omawia w książce definicję lęku, jego rodzaje, oraz emocje które mu towarzyszą. Wskazuje rozwiązania pomagające zwalczyć owe zjawisko u dzieci jak i u nas samych.
Początkowo poznajemy ciekawe doświadczenie dotyczące kurczaków. Badanie ukazuje zależność pomiędzy dwoma kurczakami, gdzie jeden patrząc na drugiego pozbywa się lęku lub w niego wpada. Powyższe doświadczenie bardzo dobrze ukazuje również zależność pomiędzy nami a dziećmi. Dzieci obserwując nas, poznają nasze zachowanie. Potęgując lęk w sobie zaszczepiamy go również w swoich dzieciach nakręcając spiralę strachu.
Dzięki książce dowiedziałam się jaki jest mechanizm pobudzania lęku : sygnał, stan alarmowy, ocena sytuacji, oraz odwołanie alarmu, oraz tok myślenia dziecka zlęknionego doprowadzający do ucieczki i wycofania.
Bardzo ważnym aspektem książki jest współpraca z rodzicem. Autor skupia się na przekazaniu wiedzy, to jak ważne jest spędzanie czasu z dzieckiem, pozwalanie na przeżywanie swoich emocji, zrozumienie jego potrzeb.
Powyższy poradnik zawiera gotowe wzorce walki z zjawiskiem lęku, co dla mnie osobiście jest bardzo ważne. Zwalczanie lęku poprzez zabawę, zrozumienie dziecka oraz pokazanie mu naszego zaufania- są to główne działania, które wyniosłam z przeczytanej lektury.
Książka bardzo przypadła mi do gustu. Wskazała mi błędy, które łatwo można popełnić i które popełniam, poprzez zmuszanie dziecka do przezwyciężenia strachu, nie biorąc pod uwagę jego uczuć. Wzbogaciłam swoją wiedzę dotyczącą emocji, ich oddziaływania na maluchy czyli mój strach jest twoim strachem. Szczególną uwagę zwróciłam na brzmienie zdań, jakie powinny być wymawiane w kierunku dziecka zlęknionego i skłoniło mnie to do dużej refleksji na temat tego jakich zdań oraz argumentów ja używam wobec swojego dziecka. W tym miejscu przyznaję autorowi książki rację, ponieważ zauważyłam że jego teoria działa na moim dziecku. Dużym atutem przewodnika są przykłady z życia autora, który przyznaje się do swoich lęków w dzieciństwie, oraz do tego że był lękliwym rodzicem.
Książka opisana jest bardzo prostym językiem. Nie zawiera trudnych definicji, dzięki czemu jest łatwa w zrozumieniu.
Jest skierowana przede wszystkim do rodziców borykających się z lękiem u swoich dzieci, ale także dla rodziców, którzy chcą zapobiegać temu zjawisku w przyszłości.
Prócz ciekawej tematyki, do sięgnięcia po książkę, zachęca sama okładka, przedstawiająca dwa małe kurczaczki - przedmiot doświadczenia jak i również symbolika małych dzieci.
Całym sercem polecam książkę wszystkim rodzicom, oraz nauczycielom. Dzięki niej jeszcze lepiej poznacie swoje dzieci. Egzemplarz otrzymałam od wydawnictwa Mamania.


2 komentarze: